Na zahajovacím koncertě jubilejního 40. ročníku festivalu vystoupí známý brněnský varhaník Petr Kolař, katedrální varhaník a ředitel kůru na Petrově. V jeho provedení kromě barokního období vyslechneme i velké skladby romantismu a přeneseme se až k hudbě české. Vedle tónů královského nástroje rozezní chrám společně dva pěvecké sbory Vox Iuvenalis a Smíšený sbor Kantiléna pod vedením Jana Ocetka a ke druhým varhanám usedne Dagmar Kolařová. Je tak jedinečná možnost vyslechnout velkolepou kompozici pro dvoje varhany a dva sbory od Luise Vierna, od jehož narození uplyne letos 150 let.
Koncert se uskuteční v rámci pravidelných nedělních nešpor. Slovinský varhaník Federico Mirko Butkovič si ke svému vystoupení přizve úspěšnou pražskou mezzosopranistku Evu Garajovou a pro publikum si připraví program s výběrem varhanní hudby od baroka až k pozdnímu romantismu vhodně doplněném slavnými áriemi a písněmi.
K výbornému koncertnímu nástroji v jezuitském kostele usedne mladý rakouský varhaník Peter Peinstingl, vedoucí chrámové hudby arciopatství sv. Petra v Salcburku. Dnes již renomovaný umělec koncertuje v mnoha evropských zemích a v zámoří. Do programu vybral nejslavnější skladby rakouské tvorby od baroka po současnost.
Mimořádný koncert se uskuteční v krásném prostředí kaple Panny Marie Loretánské při minoritském klášteře v Brně, který rozezvučí zrekonstruované barokní varhany. Jde o nejstarší varhany v Brně, které se dochovaly z velké části v původním stavu a v roce 2018 získaly titul nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje. Na nástroji z roku 1726 zazní v podání specialistů na starou hudbu, varhanice Kamily Dubské a souboru Ensemble Serpens Cantat skladby starých mistrů.
V kostele sv. Augustina na Kraví Hoře vystoupí chorvatský umělec Edmund Andler Borič, katedrální varhaník ze Zagrebu, laureát mnoha soutěží a umělec vystupující po celém světě. Svůj program postaví na pilíři varhanní literatury, jímž jsou Bachovy skladby a jeho vystoupení obohatí přední brněnská zpěvačka Naďa Bláhová. Koncert je věnován životnímu jubileu oblíbeného soudobého skladatele Zdeňka Pololáníka, jehož skladby také na koncertě zazní.
Na koncertě se představí u nás poprvé významný polský umělec Marek Stefanski, který momentálně působí jako varhaník a pedagog v Krakově. Interpret hrající na prestižních festivalech rozezní královský nástroj skladbami všech slohových stylů, které doplní vlastní improvizací. Vystoupí společně s Dětským pěveckým sborem Kantiléna pod vedením Michala Jančíka za varhanního doprovodu Martina Jakubíčka.
Závěrečný recitál poslední zářijový den s podtitulem Narozeninový koncert je důvodem k oslavě. Profesorka Alena Veselá, zakladatelka dnešního Brněnského varhanního festivalu, oslavila v tomto roce skutečně neobvyklé narozeniny, 97 let. Její Narozeninový koncert 7. 7., který tradičně festival zakončuje, se letos v tomto datu konat nemohl. Závěr časově neobvyklého podzimního festivalového setkávání bude dodatečně paní profesorce Aleně Veselé věnován. Zakladatelka a patronka festivalu usedne jako obvykle za milovaný nástroj a předvede své nestárnoucí umění. Přizvala si svou bývalou studentku, dnes již renomovanou umělkyni, Hanu Bartošovou, současnou dramaturgyni celého festivalu. Tyto dvě ženy se zasloužily o existenci i každoroční konání Brněnského varhanního festivalu a koncert bude tedy dvojí oslavou narozenin - zakladatelky festivalu a jeho 40. ročníku.
Na programu: Jan z Lublina, Johann Sebastian Bach, Georg Michael Telemann, Jehan Alain, Alexandre Guilmant, Théodore Dubois, Matthias Böhlert
Na programu: Leonardo Vinci, Matthias Weckmann, Jan Křtitel Vaňhal, Josef Seger, Jan Křtitel Kuchař, Michelangelo Rossi, Jacques Christophe Naudot, Claude B. Balbastre
Na programu: Johann Sebastian Bach, Johann Pachelbel, Jan Křtitel Vaňhal, Josef Seger, Jan Křtitel Kuchař, Vítězslav Novák
koncert zrušen kvůli koronaviru – uzavření česko-slovenských hranic
na koncertě místo slovenského varhaníka vystoupí Kamila Dubská (varhany) a Martin Flašar (housle)